Piknik pod Gwiazdami

Opublikowano: piątek, 19 październik 2018 Drukuj E-mail

Nareszcie się udało. To że był wolny termin (15 -16 października 2018 r.), że była piękna, prawie letnia pogoda, że ekipa wspaniała i transport, i nawet to, że zdążyliśmy na konkurs z biologii. Pan Janusz, z którym mieliśmy zajęcia, świetnie opowiadał, a poza tym miał wspaniały laser, którym pokazywał nam różne obiekty na niebie i wydawało się, jakby tą wiązką światła ich dotykał. Ponadto urzekły nas Niepołomice, które mają swój niepowtarzalny klimat, bogatą historię i królewski domek letniskowy czyli… zamek. I bardzo dobre kebaby. Podczas wieczornego spaceru otrzymaliśmy sporą dawkę wiedzy historycznej. Był Król Kazimierz Wielki, Stańczyk, legendarna Justyna - pogromczyni tura i nawet Dama z gronostajem. Po powrocie ze spaceru mieliśmy możliwość oglądania przez teleskop Terminatora – nikt z nas nie wiedział, że właśnie tak nazywa się linia światła i cienia na Księżycu. Wdzięcznymi obiektami do obserwacji były również Saturn i Mars, Plejady, mgławice i podwójne gwiazdy. Była też wędrówka po niebieskich gwiazdozbiorach i pokaz w planetarium. W przerwie między pokazami rozpalono grilla. Szefem kuchni został Kacper, który tę funkcję pełnił jeszcze na drugi dzień – serwując na śniadanie jajecznicę. Poranne Słońce było dla nas równie łaskawe i mogliśmy podziwiać jego protuberancje. Niektórzy nawet próbowali sfotografować to zjawisko komórką a efekty (i inne zdjęcia – także Terminatora) można zobaczyć w GALERII. Zmęczeni po nieco nieprzespanej nocy ale za to pełni pozytywnych wrażeń, wracaliśmy do szkoły. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas III gimnazjum oraz panie Małgorzata Maliszczak i Teresa Ćwikła.

MPC152675