certyfikat

„Karolinką” do Tarnowa

Opublikowano: czwartek, 15 czerwiec 2023 Drukuj E-mail

 

Pociąg „Karolinka” relacji Katowice-Dębica zabrał 13.06. kilkoro uczniów wraz z opiekunami ze stacji PKP w Biadolinach do Tarnowa. Przejażdżka pociągiem to tylko jedna z wielu atrakcji przewidzianych na ten dzień. Po przybyciu do miasta grupa udała się do centrum oglądając po drodze zabytkowe obiekty np.: Dworzec PKP, Bramę Seklerską, Muzeum Etnograficzne, Bazylikę Katedralną i Ratusz. Później wycieczkowicze mogli podziwiać zabytkowe kamieniczki na ulicy Żydowskiej mieszczące niegdyś żydowskie sklepy, a tuż obok zachowany fragment tarnowskiej synagogi tzw. bimy czyli podwyższenia, z którego odczytywana była Tora. Przy ulicy Wałowej zobaczyli pomnik gen. Józefa Bema, bohatera walk z czasów Powstania Listopadowego, podczas Wiosny Ludów w Europie, na emigracji na Węgrzech i w Turcji.
Kolejną atrakcję stanowiła ekspozycja interaktywnych eksponatów w Pasażu Odkryć połączona z seansem astronomicznym w dmuchanym planetarium. W tym centrum nauki i techniki położonym przy samym rynku, w zabytkowej, gruntownie wyremontowanej kamienicy umiejscowiono najważniejsze dokonania znanych naukowców z Tarnowa. Ekspozycja nawiązuje do odkryć prof. Karola Olszewskiego, który wspólnie z Zygmuntem Wróblewskim jako pierwsi na świecie skroplili tlen, dalej pokazuje wynalazki techniczne Jana Szczepanika, polskiego „Edisona”, zaś kolejna pracownia - astronomiczna odnosi się do dokonań ks. Michała Hellera, hi-tech do elektrotechnika Jana Studniarskiego, a ogólnorozwojowa do publicystki Anieli Piszowej. Każda z nich ma za zadanie pomóc edukować zwiedzających, którzy muszą samodzielnie dotknąć eksponatów i je przetestować, by sprawdzić, jak działają. Podczas seansu w planetarium można było wiele się dowiedzieć, przenieść do przodu w czasie oraz odpocząć i udać się w fantastyczną podróż międzygwiezdną przy dźwiękach miłej dla ucha muzyki.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w PAKT. W Pracowniach Aktywnego Korzystania z Technologii młodzież łączyła zabawę z nauką. Tu uczniowie klasy 6b zmagali się z cyber-zagadkami, których rozwiązanie pozwoliło im wydostać się z trudnego Escape Roomu cyfrowego świata, by następnie zakładając okulary VR znów udać się w rzeczywistość wirtualną. Uczniowie mogli wybrać się w wirtualną podróż, walczyć ze swoim strachem i stresem próbując sił w różnych rywalizacjach, zmaganiach lub relaksować się w zwiedzanym wirtualnie miejscu. Zajęcia dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń i umożliwiły kontakt z nowoczesnymi technologiami. Opiekę nad młodzieżą w edukacyjnej podróży sprawowały Panie S. Jakubowska i B. Faron.

GALERIA (klik)

Adres

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej

Wola Dębińska 330
32-852 Dębno

Tel/Fax +48 14 6658218
E-mail: dyrektor@szkolawola.home.pl

Losowe zdjęcia

MDSC 0264
Click!

 

  

 Gmina Dębno DCK Dębno BiP Kuratorium Oświaty OKE

@@

 

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  Akceptuję cookies z tej strony.