Lekcja o fotografii w Zamku

Opublikowano: czwartek, 07 grudzień 2023 Drukuj E-mail

Pod koniec listopada uczniowie klas siódmych pod opieką wychowawców odwiedzili zamek dębiński. Nie było to jednak zwykłe zwiedzanie, a zajęcia, których tematem była fotografia. Dzięki ciekawej prezentacji pani przewodnik Moniki Oszczypała i aktywnej postawie uczniów lekcja była podróżą, od czasów kiedy fotografia się pojawiła, aż do teraz, gdy stała się powszechna. Uczniowie dowiedzieli się, że chociaż za twórcę fotografii uważa się Louise Daguerre, który nazwał swój wynalazek dagerotypem i pokazał go światu w roku 1839, to historia fotografii ma swoje korzenie w starożytności, ponieważ pewne efekty optyczne były już wtedy znane. Tak naprawdę pierwszym aparatem była Camera Obscura, która powstała w IV wiek p.n.e. Zasadą jej działania było wyświetlania obrazu sceny na ścianę przez maleńki otwór w ekranie, a pierwsze, udokumentowane użycie kamery obscury miało miejsce w roku 1502. Osobą, która zrobiła już częściowo udane zdjęcie, był Joseph Nicéphore Niepcé, francuski wynalazca, który opracował heliografię w roku 1816. Kilkadziesiąt lat później, w roku 1888 fotografia zrobiła kolejny gigantyczny skok w rozwoju, gdyż pojawił się aparat fotograficzny, Kodak. Pod koniec lat 20. XX wieku weszła do codziennego użytku pierwsza lustrzanka. Fotografia cyfrowa, jaką znamy, pojawiła się dopiero w 1991 roku. Oprócz historii tej współczesnej dziedziny sztuki uczestnicy lekcji zapoznali się z rodzajami i tematyką fotografii oraz zasadami kompozycji. Poznali różnice pomiędzy fotografią użytkową, a artystyczną a także miejsca, w których można oglądać różnego rodzaju fotografie. Następnie przeszli do działań w praktyce z aparatem fotograficznym i dostępnymi rekwizytami bawiąc się przy tym wyśmienicie. Zamek będąc niezwykle ciekawym miejscem bardzo zainteresował uczniów, którzy na koniec z uwagą, ale też i z naturalną energią zwiedzili, dzięki uprzejmości pani przewodnik kolekcjonerską wystawę czasową, komnaty i pomieszczenia w podziemiach. Wizyta w zamku pozwoliła młodzieży niemalże “dotknąć” historii sztuki w tak ważnym miejscu jak Zamek w Dębnie. Lekcja w muzeum urozmaiciła szkolny program nauczania i rozwinęła zmysł artystyczny uczniów, bo w trakcie tych zajęć uczestnicy mogli otworzyć się na kontakt ze sztuką. W drodze powrotnej wszyscy udali się pod Kaplicę Jastrzębskich, by zobaczyć secesyjne witraże okienne przedstawiające Chrystusa Zmartwychwstałego z asystującym mu aniołem, w oknach bocznych uskrzydlone głowy młodzieńców z motywami irysów i lilii, zaś w oknie zachodnim kwiaty kalii i ptaki otaczające gołębicę – symbol Ducha Świętego.

Img 20211122 091508